Yeni Tükürük Bezi Bulundu

Tükürük (Saliva) başlıca şu üç büyük bez tarafından üretilir; Parotid, Submandibular ve Sublingual. En azından şimdiye kadar böyle biliyorduk.

 Hollanda Kanser Enstitüsündeki (NCI) araştırmacı bilim insanları “kazara” yeni bir organ keşfetti. Radyoloji ve Onkoloji dergisinde yayımlanan makalede prostat kanseri üzerine çalışan grubun yaptığı görüntülemeler sonucu nasopharynx bölgesinde ortalama 3.9cm genişliğinde bir tükürük bezi tespit edildi. Bilindiği üzere belirtilen bölge mikroskobik boyutlarda tükürük bezleri içeriyor ancak böylesine büyük bir bez bilinenin aksine kafatasında 3 değil 4 büyük tükürük bezi olduğuna işaret ediyor. Keşfedilen bu yeni organın görevinin nasopharynx’in, burun arkasının ve ağzın lübrike edilmesi olduğu tahmin ediliyor.

Hollanda Kanser Enstitüsündeki (NCI) araştırmacılar prostat kanserini araştırmak için CT taraması ve PET taramasının bir kombinasyonu olan PSMA PET-CT taraması yapıyorlardı. Bu tarama işleminde hastaya radyoaktif tracerlar enjekte edilir. Bu tracerlar, prostat kanseri olan hücrelerde sayısı artan PSMA proteinine iyi bağlanır. Bu test aynı zamanda PSMA proteinince zengin tükürük bezlerini tespit etmede de başarılı. Yapılan tarama sonucu 3 büyük tükürük bezi bulmayı bekleyen Hollanda Kanser Enstitüsü Onkolojisti Woulter Voger açıklamasında “Şaşkınlığımızı siz tahmin edin” dedi.

Keşfini doğrulamak için aynı prosedürü 100 hasta üzerinde daha gerçekleştiren Vogel ve iş arkadaşları, 100 hastanın tamamında yeni keşfettikleri bezi görüntülediler.

Bu keşif, kanser tedavisi için de büyük önem arz ediyor. Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi tükürük bezlerine zarar verir. Tükürük bezi zarar görmüş hastalar yemek yeme, konuşma ve yutkunmada sorun yaşayabilir; ağız kuruluğu (Xerostemia) ve oral enfeksiyonlar gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Doktorlar bilinen 3 büyük tükürük bezine karşı önlemler alsa da yıllardır varlığı bilinmeyen bu bezin zarar görmesi hastaların hayat kalitesine etki ediyordu. Yeni bilgiler ışığında yapılacak tedavinin hasta hayat kalitesine daha az zarar vereceğine inanılıyor.

Araştırmacı ekip keşfettikleri bu yeni organa bulunduğu konumdan ötürü Tubarial Gland demeyi teklif ediyor.

İlgili makale: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167814020308094

İlgili Video

Muhammed Baran Çulcu

Sci-Dent Araştırma Topluluğu

KAYNAKÇA

https://www.livescience.com/new-salivary-gland.html

https://www.sciencealert.com/chance-discovery-reveals-mysterious-organ-lurking-in-human-head-missed-for-centuries

Yazar , Muhammed Baran Çulcu

3. sınıf diş hekimliği öğrencisi. Her zaman yeni bilgilere açık

3 Yorum
  1. mükemmel Barancim

  2. perfect Barancim

  3. Çok güzel bir yazı olmuş başarılarınızın devamını dilerim.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *