Sabundan Diş Yapımı Nedir – Zor Mudur?

Diş hekimliğini seçmek isteyen pek çok kişinin kafasını kurcalayan meselelerden biri de bu meşhur sabundan diş yapımı. Sabundan diş yapmak zor mudur, el becerim yok kendime güvenemiyorum acaba başarabilir miyim gibi sorular bu bölümü tercih etmeyi düşünenlerin zihnini yormaktadır. Hatta el becerisini geliştirmeye yönelik hobiye sahip olan öğrenciler bile bu konuda güvensizlik hissedebilmektedir. Bu yazımda inşallah bu konudaki meraklarınızı gidereceğim.

Sabundan Diş Yapımı Tam Olarak Ne?

Sabundan diş yapımının öncelikli amacı dişin anatomisini öğrenmek. Sabundan diş yaparken fark edeceksiniz ki yaptığınız dişin anatomisini de öğreniyorsunuz. Ki aksi zaten pek mümkün değil çünkü dişi tanımadan sabunu oyarsanız yaptığınız ödevin geçmesi pek mümkün değil. Bunun yanında el becerisi konusunda ön yargısı olanlara da bunu kırma fırsatı veriyor sabundan diş yapımı.

Bu işin her üniversitede nasıl yürüdüğünü bilemem. Bazı fakültelerde sabun değil parafinden diş yaptırılıyor ama temel mantık aynı. Dişin anatomisini öğreniyorsun, bunu yontuyorsun. Şimdi gelelim daha önemli meselelere.

Sabundan Diş Yapımı Zor Mu?

Asıl merak edilen soru bu. Sabundan diş yapımı zor mu? Bunun cevabı hem evet hem hayır. Yani mesela bana ilk başta oldukça zor gelmişti diş yontmak. Hem sabun hem parafin yontmuş biri olarak ödevleri parafinle teslim etmiştik ve ilk başlarda oldukça zorlandığımı itiraf edebilirim. Burada bir öz eleştiri yapmam gerekirse yontmaya karşı daha ön yargısız yaklaşsaydım ve daha çok çalışsaydım muhtemelen daha başarılı olurdum. Fakat tüm bunlara rağmen zamanla işi kavrayıp ödevlerini de zamanında teslim etmiş biri olarak ben hallettiysem herkes halledebilir diye de düşünüyorum.

Yani sonuç itibariyle hayatında el becerisiyle alakalı hiçbir iş yapmamış, buna ön yargıyla yaklaşmış, çekinceli durmuş biri olarak bir noktada bunu yendiğim an gerisini getirdim. Buradan çıkaracağınız sonuç şu; eğer kendinize güvenir ve sıkılmadan çalışırsanız bir noktadan sonra ne kadar güzel dişler yonttuğunuza şaşıracaksınız.

Bunlar elbette benim şahsi değerlendirmelerim. 2 dönem bu işi kavrayamamış birinin veya ilk girişinde destansı parıldayan dişler yapmış, ilk vizesinden 85 almış birinin yorumları farklı olabilir. Ben, benim gibi bu olayı gözünde fazla büyüten arkadaşlarıma tavsiyeler vermeye çalıştım. Umarım işinize yaramıştır. Sorularınız olursa bir yorum kadar yakınınızdayım.

6 Yorum
 1. Dishekimlig82021 says:

  Insallah 2021de derdim bu olur

  1. İnşallah , bol şans dilerim

 2. Yaa tek korkum bundan inş hallederim.

  1. Emin ol halledeceksin. Başarılar dilerim.:)

 3. Yazi icin tsk korkumu yenicem

  1. Rica ederim. başarılar dilerim.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *