Kimdir Bu Nikola Tesla ?

Alternatif Akımın Öncüsü Nikola Tesla Kimdir:

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde Similjan kasabasında dünyaya geldi. Mucit’in babası bir din adamıydı.İlk soyadı Draganic olan Nikola reşit olduktan sonra, soyadını Tesla olarak değiştirdi.Babası, oğlunun kendi gibi papaz olmasını istiyordu. Buna rağmen, annesinin desteği ile fizik ve matematik bilgisini ilerleten Tesla, Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi’nin Graz’daki okulunda okudu.Buradaki eğitimini yarıda bıraktı ve Prag Üniversitesi’nde eğitim hayatını sürdürmeye devam etti.

Nicola Teslanın İcatları Nelerdir:

Hemen hemen etrafımızda gördüğümüz bütün elektronik ürünlerde Teslanın parmak izleri vardır.Herhangi bir elektronik ürünün kimin tarafından icat edildiği soruluyorsa ve cevabı bilmiyorsanız,Tesla demeniz yeterlidir.%80 ihtimalle tutacaktır.Sayısız icadı olan mücit’in icatlarının bazıları şöyledir;

  1. Alternatif akım: Alternatif akım, genliği ve yönü periyodik olarak değişen elektriksel akımdır.
  2. Tesla bobini: Yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan deşarj bobinleridir.
  3. Uzaktan Kumanda: Uzaktan kumanda, elektronik cihazların, genellikle televizyonların, kısa mesafelerde uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan parçasıdır.
  4. İndüksiyon Motoru: İndüksiyon motor veya asenkron motor, duraç sargıların manyetik alanından elektromanyetik indüksiyon elde eden bir AC elektrik motorudur.

Nikola Teslanın Ölümü:

Tesla, 1943 yılında Manhattan’da New Yorker otelinin 33. katındaki 3327 nolu odasında gece ölü olarak bulundu.Kalp yetmezliğinden öldüğü tahmin edilen nikola tesla’nın aşırı asosyal olması ve odasından hiç çıkmaması nedeni ile ne zaman öldüğü tam olarak bilinmiyor.

Tesla Hakkında Daha Fazlası:

  1. Tesla, en fazla patente sahip olan bilim insanıdır.
  2. Tesla’nın en büyük amacı tüm dünyaya bedava enerji sağlamak idi.
  3. Tesla’ya Nobel Ödülü verilecekti ama Edison ile paylaşması gerektiği için almadı.
  4. Tesla’nın Radyonun mücidi olduğu ölümünden 6 ay sonra anlaşılmıştır.
  5. Tesla Yaptığı bir deneyde, atmosfere manyetik dalga göndermiştir.Bunun çok daha güçlü bir enerji olarak döndüğünü görmüştür.Fakat, Teslanın deneyinin tekniği ile HAARP arasında bir bağlantı yoktur.
BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *