Keşifler Öncesi Amerika’da Diş Hekimliği

Kolomb öncesi Amerika’da Maya, İnka, Aztek gibi kadim medeniyetler bulunmaktaydı. Bu medeniyetler savaşlar, iç karışıklıklar ve hastalıklar neticesinde tarih sahnesinden silinse de pek çok alandaki ilerlemeleriyle günümüz tarihçilerini hala büyümekteler. Bu alanlardan biri de diş hekimliği. Bu yazımda Kolomb öncesi Amerika’da diş hekimliğinin durumuyla alakalı bilgilerimi paylaşacağım.

Yazıma başlamadan önce sizleri bir önceki yazımı da okumaya davet edeyim. Diş Hekimliği Tarihi isimli yazımı okumak için tıklayınız. Bu yazımda bahsedeceklerimden kaba taslak bahsetmiştim.

Azteklerde Diş Hekimliği

Orta Amerika’da yaşamış bir halk olan Aztekler, coğrafi keşiflere kadar oldukça büyük bir uygarlık kurmuşlardı. Başkentleri Tenochtitlan oldukça kalabalık bir şehirdi, hatta zamanının en kalabalık şehirlerinden biriydi. Aztekler İspanyolların saldırıları neticesinde zayıflamış ve yok olmuştur.

Azteklerde diş hekimlerine ‘tlantonaniztli‘ ( Nahuati – Aztek dili ) denmekteydi. Aztek diş hekimleri ağız kokularıyla, diş çürükleriyle ve diş lezyonlarıyla mücadele etmişlerdi. ‘Netlantataconi‘ denilen kürdanları hastalarına kullandırtmışlardı. Bunun yanında dişler Aztekler için moda anlamında da oldukça önemliydi. Aztek kadınları dişlerini nasıl boyayacaklarını biliyordu. Çeşitli şekillerde elde ettikleri boyalarla dişlerini boyamışlardı. Aztek diş hekimleri otları diş hastalıkları için kullanmışlardır.

 İnkalarda Diş Hekimliği

Güney Amerika’nın günümüzde Peru’dan Şili’ye uzanan batı kıyılarında kurulmuş olan İnka medeniyeti, pek çok yönden ilgi çekicidir. Oldukça sert savaşçılar olan İnkalar, çok katı bir cezalandırma sistemine sahiplerdi. Tarımdan elde ettikleri verimi artırmak için toprağı teraslar şeklinde kullanmışlardı. Yazı dilleri ise oldukça karışıktır. Düğümlü Alfabe olarak bilinen rakamlarla ilişkilendirilen dillerinin harflerle de alakalı olabileceği düşünülmektedir.

İnkalar hastaların işlemlerden önce rahatlamaları için bitkileri kullanmışlardır. Moda amacıyla da altın dolgular kullanmışlardır.

 Mayalarda Diş Hekimliği

Aztekler gibi bir Orta Amerika halkı olan Mayalar, bildiğiniz üzere takvimleriyle oldukça meşhurdurlar. Bu takvimlerine göre bir yıl 20 ay ve her ay 18 günden oluşmaktaydı. Maya medeniyetinde kadınların rolü oldukça büyüktü, kadın yöneticilere rastlanılmaktadır. Bunun yanında Mayalar dini ritüellerine de oldukça önem vermekteydi. Kendini, hayvanları ve insanları kurban etme törenleri bilinmektedir. Eski mayalar matematik, astronomi gibi pek çok alanda uzmanlaşmışlardı. Diğer Güney Amerika medeniyetleri gibi İspanyol işgaliyle yok olmuşlardır.

Mayalar çürüklerle uğraşmış, diş taşlarını bakır aletlerle temizlemiş ve diş çekimi yapmışlardı. Dişlerin uçlarını sivriltme de mayalarda sıkça görülen bir durumdu. Bunların yanında her bir diş ve prosedür için ayrı birer isim vermeleri de oldukça ilginçtir. Geliştirdikleri diş hekimliği becerileri daha ziyade dini ritüelleri gerçekleştirmeye yönelikti. Azteklerde olduğu gibi moda amaçlı diş boyamaya da rastlanılmaktadır.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *