İnsanlarda Kaç Adet Diş Vardır?

İnsanlarda önce süt dişleri çıkar, ardından sürekli – permanent – dişler kendini gösterir. Bu şekilde iki kez dişlenmeye diphyodont dentisyon denir. İnsanlarda farklı anatomik ve işlevsel özelliğe sahip diş grupları bulunur, buna da heterodont dişlenme denir. Peki insanlarda kaç adet diş bulunur? Yetişkinlerde ve çocuklarda kaç adet diş bulunmaktadır?

Yetişkinlerdeki Diş Sayısı

Yetişkin bir insanda genelde 32 adet diş bulunur. Bunların 8 tanesi üst sağda, 8 tanesi üst solda, 8 tanesi alt sağda, 8 tanesi de alt soldadır. Bu 32 dişin 4 tanesi merkez keserler, 4 tanesi yan keserler yani toplam 8 adet keser dişi, 4 tanesi köpek dişleri, 8 adet küçük azı dişi ve 12 adet azı dişi olmaktadır. Bu dişler sürekli dişlerdir yani yetişkin dişleridir.

Süt Dişi Sayısı

Bunun yanında insanlarda 20 adet süt dişi bulunur. Toplam 8 kesici diş, 4 köpek dişi ve 8 azı dişi olarak 20 süt dişi bulunur. Premolar dediğimiz küçük azı dişi birinci dişlenmede görülmez yani küçük azı süt dişi yoktur.

İlk süren sürekli diş yani yetişkin dişi genelde 1.azı ( molar ) diş olmaktadır. Bu dişe 6 yaş dişi de denmektedir. Bazen süt dişi sanıldığından yeterli özen gösterilememekte ve ömrünü erken doldurabilmektedir.

Özet olarak insanlarda 32 adet daimi, 20 adet süt dişi bulunmaktadır.

Yazar , Dişportal

Dişportal ekibi tarafından hazırlanmış yazılar.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *