ingilizce-öğrenmek

İngilizce Diş Hekimliği Okumak

Her gün bir yenisinin açıldığını öğrendiğimiz Diş Hekimliği Fakülteleri, öğrencileri İngilizce ve Türkçe eğitim fırsatlarıyla karşılıyor. Bu yazıda İngilizce diş hekimliği eğitimi hakkındaki görüş ve tecrübelerimi aktaracağım. İngilizce diş hekimliği eğitiminin faydaları ve zorlukları , diş hekimliğini İngilizce mi Türkçe mi okunmalı sorularınıza kişisel tavsiyeler bulacaksınız.

İngilizce Diş Hekimliği Eğitiminin Faydaları

Yabancı dilde eğitim öğrencilerin kariyerleri için önemli bir katma değer olacaktır. İngilizce eğitimin faydalarından bahsedecek olursak; Uluslararası literatürle daha eğitiminizin ilk yıllarında karşılaşmaya başlıyorsunuz. Bu sayede ilgi duyduğunuz alanlarda yeni bilgiler öğrenmek, var olan bilgilerinizi pekiştirmek ve tazelemek kolaylaşıyor. Eğitiminiz süresince İngilizceye maruz kaldığınız için yabancı dil hakimiyetiniz artıyor. Bu da hem ilerde katılacağınız uluslararası kongrelerde hem de yabancı uyruklu hastalarınızla iletişimizde size kolaylık sağlayacak. Eğer aklınızda yurt dışında bir kariyer sürdürme planı varsa İngilizce eğitim şart. Birçok ülkenin denklik sınavında İngilizce muafiyet ve akabinde alan yeterlilik sınavları yapılıyor.

İngilizce Diş Hekimliği Eğitiminin Zorlukları

kendine inan

Her gülün dikeni olduğu gibi İngilizce eğitimin de bazı zorlukları var. Bunlardan bazıları; Akademik kadroların bu tarz bir eğitimden geçmemiş olması. İngilizce biliyorlar evet fakat bilmek ve öğretebilmek apayrı beceri alanları. Bu yüzden gittiğiniz/gideceğiniz fakültelerin eğitim kadrolarına bakmanızı tavsiye ederim. Bunun yanında sizin dil hakimiyetiniz de yeterli olmayabilir. Şimdiye kadar öğrendiğiniz günlük hayat İngilizcesinden daha ağır bir dille karşılaşacaksınız.

Mesleki terminoloji hem Türkçe hem de İngilizce okuyan Diş Hekimliği öğrencilerinin genel problemi. Maalesef üniversiteye başladığınızda bir tane kelime defteri tutmanız gerekecek. Örneğin ben ilk hafta sadece bilmediğim kelimeleri not almıştım. Zaman geçtikçe hızlı bir şekilde sözlük kullanmayı ve dersin bağlamından kopmadan geri dönmeyi öğreniyorsunuz.

 DişPortal olarak sitemizde bu ihtiyaca yönelik olarak bir sözlük oluşturma çabası içerisindeyiz. Siz de bu sözlükten yararlanarak ihtiyacınız olan terim anlamlarına ulaşabilirsiniz. Diş hekimliği sözlüğümüze gitmek için tıklayabilirsiniz.

Diş hekimliğinde İngilizce eğitimde bir diğer kritik nokta ise Dişte Uzmanlık Sınavı (DUS). Bildiğiniz üzere bu sınav 5 senelik Diş Hekimliği eğitimini tamamlayan mezunlar için yapılıyor. Bu sınavdaki terimler ağırlıkla Latince. Eğer üniversite hayatınızdan sonra uzmanlık düşünüyorsanız hangi dilde eğitimi tercih edeceğiniz çok mühim. Çeşitli DUS dershanelerince verilen kaynaklarda İngilizce bilgilerinizi Latinceyle elbette pekiştirebilirsiniz ve bu sayede İngilizce okumakla elde edeceğiniz faydaları da elde etmiş olursunuz. Ancak buna kafa yormak istemiyorum diyorsanız Türkçe eğitim sizin için doğru tercih olacaktır.

Hatırlatmakta fayda var, bazı üniversitelerde “Türkçe” eğitimin %30’u İngilizce veriliyor. Yani alacağınız eğitim için İngilizceniz belirli bir seviyede olmalı.

 İngilizce’den Türkçeye Geçmek

working

İngilizce bölüme girdiyseniz ama kendinizi rahat hissetmiyorsanız Türkçe bölüme geçiş mümkün. Eğer YKS puanınız yetiyorsa ve kontenjanda bir açıklık varsa Türkçe Diş Hekimliğine geçebilirsiniz. Şayet bir Vakıf üniversitesinde burslu okuyorsanız bursunuzun bir kısmından feragat ederek yine Türkçe Diş Hekimliğine geçebilirsiniz.

Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Üniversite hayatınızda başarılar diliyorum.

Yazar , Dişportal

Dişportal ekibi tarafından hazırlanmış yazılar.

2 Yorum
  1. Yazı için teşekkürler , pek çok yönden açıklayıcı bir yazı olmuş.

  2. Bölümün ingilizce olması doktora için büyük avantaj

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *