hiyeroglif

İlk Diş Hekimi Olarak Bilinen Hesire Kimdir

 Hesire ( Hesy-Ra veya Hesy-Re ) Mısır’ın üçüncü hanedanlığında Firavun Djoser’e hizmet eden yüksek rütbeli bir devlet görevlisiydi. Bunun yanında en bilinen ve bu yazımı yazmama sebep olan özelliği ise ilk diş hekimi olarak kabul edilmesidir. Bilinen ilk diş hekimi olmasının yanı sıra pek çok ünvanı da vardı. Bazı ünvanları ise şöyle ki; En iyi diş hekimlerinden biri ( Wer Ibeh Senjw ), Kralın sır dostu ( Rekh Neswt), Yazıların – yazarların şefi, lideri ( Medjeh Seschjw ). Tüm bunlar bize antik mısırda oldukça nüfuzlu biri olduğunu göstermektedir.

Hesire’nin sıfatlarından Wer Ibeh Senjw yani ‘En İyi Diş Hekimlerinden Biri‘ tarihçiler arasında tartışma konusudur. Bu konuda iki yaygın görüş şöyledir; Hesire En İyi Fildişi Kesicilerinden yani sanatkarlarından biriydi. Bu görüşe göre Hesire bir sanatçıydı. Diğer görüş ise ‘En İyi Diş Hekimlerinden Biri’ olduğu görüşüdür. Bu şekilde iki çevirisi vardır. Fakat bu konudaki daha kanıksanmış görüş Hesire’nin tarihteki ilk diş hekimi olduğudur.

Edwin Smith Papirüsü

Bundan bir , bir buçuk ay kadar önce yazdığım Diş Hekimliğinin Antik Tarihi isimli yazımda Mısır’da dahil olmak üzere pek çok antik medeniyetin diş hekimliğinde katettikleri yollardan bahsetmiştim. Orada Mısır alt başlığında Edwin Smith Papirüsüne değinmiştim. Edwin Smith Papirüsü Antik Mısır’daki tıp bilgisine ışık tutmaktadır. Cerrahi müdahaleler, ağrılarla nasıl başa çıktıkları, anatomik yapılarla alakalı bildikleri bu papirüste görülebilir. Detaylı bilgi için tıklayınız Wikipedia.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *