GANO Nedir – Nasıl Hesaplanır

Üniversiteye yeni ayak basan öğrencilerin tanıştığı ilk kavramlardan biri de GANO. GANO nedir, nasıl hesaplanır, ne işe yarar gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz ve inşallah aklınızdaki soruları gidereceğiz.

GANO Nedir

GANO yani genel akademik not ortalaması alınan tüm derslerin not ortalamasıdır. Vize ve finallerinizde aldığınız puanlar 4’lük sistem üzerinden hesaplanır. Mesela anatomi dersinden ortalamanız 90 olarak düştü, bu da fakültenizde diyelim ki 4 demek. Biyokimyada da 83 aldınız, bu da 3.5 demek olsun. Böyle böyle tüm dersleriniz hesaplanıyor ve GANO’nuz belirleniyor. Peki GANO nasıl hesaplanıyor?

GANO Nasıl Hesaplanır

GANO’yu hesaplamak için internette web siteleri var. Hatta bazı üniversitelerin websiteleri girilen notlara göre otomatik kendisi hesaplıyor. Ama ben kendim hesaplayacağım derseniz matematiği şöyle: Diyelim ki anatomi dersiniz 4 düştü yani AA, kredisi de 4 olsun. Biyokimya 3.5 düştü, kredisi de 4 olsun. Klinik önceniz de 3 düştü, kredisi 6 olsun. Dersleriniz notlarını kredilerle çarpıyorsunuz, toplam krediye bölüyorsunuz. Ama ders sayılarınız arttıkça bunu hesaplaması gittikçe güçleşiyor o yüzden internetteki web sitelerini kullanmak daha pratik olacaktır.

Umarım bu yazıda sorularınıza cevap bulmuşsunuzdur. GANO’nun ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını öğrenmişsinizdir. Sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Yazar , Dişportal

Dişportal ekibi tarafından hazırlanmış yazılar.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *