FLOR : Zehir mi Zemberek mi

 Merhaba arkadaşlar ; ben disportal.net’ten Furkan, sitemizde diş hekimliğine merakı olan, okuyan ve merak ettikleri konular olan arkadaşlar için okuyup araştırdığımız bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz.

 Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bugün yazım Flor hakkında gündemde olan bilgi kirliliğine karşın bir nebze olsun kafanızı aydınlatmaya çalışacağım şimdiden okuduğunuz için teşekkür ederim.

 Arkadaşlar bildiğiniz gibi Flor element tablosunun 7A grubunda bulunan alelade bir elementtir. Fakat onu bu kadar değerli ve tartışma konusu haline getiren nedir?

Diş minesi Hydroxyapatite denilen kristallerden oluşmaktadır ve bu kristaller ph 5,5 seviyesinin altında çözünmeye başlarlar. Flor uygulaması bu kristallerle Floroapatite bileşiğini oluşturur ve bu bileşiğin çözündüğü ph seviyesini 4,4’e çeker ve asit ataklarına karşı kristalin direncini arttırır. Aynı zamanda florun çürük oluşumunu engellemenin yanı sıra halihazırda başlamış çürük lezyonunu remineralize etmek gibi bir görevi de vardır yani aynı zamanda iyileşmeyi de sağlar.

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına, arkadaşlar atalarımız ne güzel söylemiş her şeyin azı karar çoğu zarar. Ne demek istiyorum bununla birlikte Florür aşırı dozlarda kullanıldığında tabii ki de zararlıdır aynı tuzu nasıl aşırı kullanırsanız böbreklerinize zarar vereceği gibi. Toksik olarak iki şekilde etki eder: eğer bir anda yüksek miktarda Flor alınırsa bu akut olur ya da normal dozun biraz üstünde fakat sürekli Flor alınırsa bu da kronik zehirlenmeye yol açar (Kalsiyum, Magnezyum ve Alüminyum haricinde tedavi seçeneği yoktur)  fakat bu dozlar normalin çok üzerindedir yani sizin günlük kullandığınız diş macunu ve ağız gargarasıyla ulaşılamayacak dozlardır.

Dünyada bazı noktalarda içme suları florlanmaktadır ülkemizde de Isparta’da içme suları florlanmaktadır ve bu konu üzerinde çalışmalar ve tartışmalar devam etmektedir.

Sonuç olarak, diş hekimliği uygulamaları açısından değerlendirildiğinde, diş çürüğünden korunmada flor, doğru teknik ve doz ile uygulandığında bireyler ve toplumlar için yarar sağlayacağı bilinen en etkin ve güvenilir ajanıdır yani flor zehirden çok patojen mikroorganizmalara vurulmuş zemberektir :).

Kaynakça

Florun insan sağlığına etkisi var mıdır? Ecem Ergin , Ece Eden

İletişim:muhammed.balsoy@std.medipol.edu.tr

Yazar , Furkan

Medipol üniversitesi 3. Sınıf öğrencisi. Değişmeyen tek şey değişim :)

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *