Diş Hekimliğinde Güncel ve Son Teknolojiler

Diş hekimliği, hastaların ihtiyaçları doğrultusunda yeni teknolojiler ve inovasyonlarla sürekli gelişiyor. Özellikle dijital çözümlerin günümüzde çok daha önemli hale geldiğini düşünecek olursak diş hekimliğinin de bundan etkilenmemesi imkansız. Peki diş hekimliğinde son teknolojiler neler? Bu yazımızda diş hekimliğinde güncel ve son teknolojileri belirteceğiz.

Akıllı Diş Fırçası

Akıllı telefon, akıllı beyaz eşyalar hatta akıllı mutfak aletleri. Peki ya akıllı diş fırçası? Evet şaka değil, akıllı diş fırçası diş hekimliğindeki son teknolojilerden biri. Diş fırçalama sürenizi , hangi bölgeyi fırçaladığınızı, fırçalama hatalarınızı, rutinlerinizi inceleyen ve bunlar üzerinden sizi yönlendiren, akıllı cep telefonlarınızla entegre olabilen diş fırçaları. Diş etlerinize zarar mı vereceksiniz diyelim, cihaz sensörleriyle bunu hemen tespit edip sizi uyarıyor. Bu gibi pek çok özelliğe sahip akıllı diş fırçaları gelecekte çok daha fazla kişiye hitap edecektir diye düşünüyorum.

Diş Hekimliğinde Bulut Teknolojisi

Bulut teknolojisinin ne olduğunu biliyorsanız eğer çok da fazla kurcalamaya gerek yok, olan biten bu teknolojinin diş hekimlerinin işlerini kolaylaştırması için tasarlanmış hali diyebiliriz. Eğer bulut teknolojisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız bu sitede yazdığım diğer bir yazıya sizi yönlendireyim. Diş Hekimliğinde Bulut Teknolojisi Geleceği isimli yazımı okumak için tıklayınız.

Ağız İçi Kameralar

Hastaların ağzındaki tedavi ihtiyacı olan yeri tespit edebilmek için özel tasarlanmış yüksek çözünürlüklü kameraler ile hastaların ağız bakımı ihtiyaçları daha kapsamlı değerlendirilecek ve hastanın da elde edilen görüntüleri görüp değerlendirme yapmasına izin verilecek.

Diş Hekimliğinde 3D Yazıcılar

Pek çok uygulama için kullanılabilen 3D Dental Yazıcılar ile çok daha ucuza hızlı çözümler elde edilebiliyor. Bu teknoloji ile diş modelleri oluşturulabilir, bu sayede diş hekimleri çalışmalarını kontrol edebilirler. Yaygın diğer bir kullanım ise şeffaf plak üretimidir. Diş teli kullanımını uygun bulmayan hastalar tarafından tercih edilen şeffaf plak, 3D yazıcıların diş hekimliğinde sıkça kullanıldığı alanlardandır.

Yeşile Dönüş – Doğal Diş Malzemeleri

Şüphesiz herkesin doğal ürünler kullanımıyla alakalı kendince sebepleri vardır. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak, çeşitli sağlık endişeleri gibi. Şu an doğal ürünlerin trend olduğu bir gerçek. Bu bağlamda bambu diş fırçaları, doğal macunlar gibi ürünlere talebin artacağını öngörmek zor değil.

1 Yorum
  1. Data mining gelecegin teknolojisi.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *