Diş Hekimliğinde Bulut Teknolojisi Geleceği

Bulutlar, datalar, dijital gelecekler, 3D printerler, Artificial Intelligenceler… Bu terimler artık her meslek grubunda sıklıkla duyuluyor. Bugün bir manav, müşterilerine ulaşmak için online data servislerini kullanıyor, öğretmenler öğrencileriyle bulutlar üzerinden iletişim kuruyor. Peki ya diş hekimliği?

 Bulut Teknolojisi Tam Olarak Nedir?

Çok da fazla kurcalamaya gerek yok, işin özünde depolama hizmetleri yatıyor. İşin özü dediğim şu; büyük dosyalar – mesela videolar, filmler, belgeler, aklınıza ne gelirse… – her cihazda saklanamaz. Saklansa dahi kategorizasyonu falan oldukça zor ve son kullanıcı genelde bunlarla uğraşmaz veya uğraşamaz. Bulut teknolojisi, cloud sistemlerinde sizin bu büyük dosyalarınızı saklıyor, gerekirse kategorize ediyor ve herhangi bir cihazınız ile bunlara ulaşımı sağlıyor. Bunun yanında bu dosyaların güvenliği de sağlanıyor yani aklınız bu dosyalarda kalmıyor. Ne kadar güzel bir hizmet değil mi?

 Bulut Teknolojisi ve Sağlık

Bulut teknolojisinin sağlık alanında kullanımında maaliyetlerin oldukça düştüğü ve gelirlerin arttığına dair bir sürü araştırmaya ulaşabilirsiniz. Diş hekimliğinde de hastalarınızın bilgilerini, takibini bulut teknolojileriyle çok kolay bir şekilde halledebilir, düzenli olarak rapor alabilirsiniz. Bulut teknolojisini nasıl kullandığınıza bağlı olarak işlerinizin oldukça kolaylaşacağı öngörülebilir.

Bulut teknolojisi bugün pek çok amaçla kullanılıyor. İlerleyen zamanlarda gelişen teknolojiyle beraber yeni alanlarda kullanımı artabilir de. Sonuç itibariyle ‘bu neymiş yahu‘ diye bir bakınmakta fayda var.

3 Yorum
  1. diş hekimliğinin bilgisayar mühendisliğinden faydalanacağı yönünü bulman güzel olmuş. güzel bir yazı.

    1. Yorumunuz için teşekkürler.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *