eğitim

Diş Hekimliği Kaç Yıllık Bir Bölüm?

Diş hekimliğini tercih etmeyi düşünen pek çok öğrencinin aklında bölümü okumanın kaç yıl sürdüğü, hazırlığın olup olmadığı gibi sorular var. Bu yazımızda bu sorulara cevap vererek diş hekimliği bölümünün eğitiminin kaç yıl sürdüğünü açıklayacak ve soru işaretlerini gidereceğiz.

 Diş Hekimliği Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl

Diş hekimliği eğitimi en uzun olan lisans bölümlerinden biridir. Ülkemizde diş hekimliği beş (5) yıllık bir bölümdür. Eğer öğrencilerin başarısız oldukları dersler, sağlık sıkıntıları veya devamsızlık gibi nedenlerle dönem uzatılarsa bu süre de uzamaktadır.

Diş hekimliğinde hazırlık var mı da sıkça sorulan başka bir soru. Bu sorunun cevabı seçtiğiniz fakülteye göre değişmektedir. Ülkemizde pek çok diş hekimliği fakültesinde hazırlık almanıza gerek yoktur ama bazı fakültelerde hazırlık almanız veya muafiyet sınavını geçmeniz gerekmektedir.

 Diş Hekimliği Bölümü Zor Bir Bölüm Mü

Diş hekimliği bölümünü tercih etmeyi düşünen pek çok öğrencinin aklında kazanmak zor mu, el becerisi gerekli mi, sabundan diş yapmak zor mu gibi sorular bulunuyor. Bu sorularla alakalı sitemizdeki yazarların yazdığı birkaç yazıyı derledik, aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Diş Hekimliğinde El Becerisi Gerekli Mi?
Sabundan Diş Yapmak Zor Mu?
Diş Hekimliğini Kazanmak Zor Mu ?
İngilizce Diş Hekimliği Okumak

Diş hekimliği oldukça seçkin bir meslektir. Pek çok öğrenci üniversite yerleştirme sınavlarına diş hekimi olmak motivasyonuyla hazırlanmaktadır. Dolayısıyla bu kadar çok talebin olduğu bir bölümü kazanmak için de çok çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

 Peki DUS Ne Oluyor?

 Tıpta Uzmanlık Sınavı ‘TUS’, Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı ‘DUS’. DUS, diş hekimlerinin uzmanlık statüsü kazanmak için girdikleri sınavdır. Her diş hekiminin girmesi zorunlu değildir, tercihe bağlıdır. Ortodonti, Endodonti, Pedodonti gibi alanlarda uzmanlık elde etmek isteyen diş hekimleri DUS’a girmektedirler.

Eğer diş hekimliğiyle alakalı daha fazla sorunuz varsa üye olarak sitemizin forum kısmından sorularınızı sorabilir, direkt diş hekimliği okuyan öğrencilerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca sitemizin ‘Rehberlik’ kategorisinde de işinize yarayacak yazılar yer almaktadır ve her gün yenisi eklenmektedir.

Yazar , Dişportal

Dişportal ekibi tarafından hazırlanmış yazılar.

BİR CEVAP YAZIN

E-Posta adresiniz yorumunuzda gözükmeyecektir. Required fields are marked *